Dyskusja z Bernardem Linkiem o “Leksykonie mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”

Leksykon mitów i bohaterów

Share

W imieniu organizatorów zapraszam w piątek, 9 października 2015 r., o 17.00 w Księgarni Kawka w Gliwicach na ul. Plebańskiej 10 na dyskusję o publikacji „Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”, pod redakcją Bernarda Linka, Andrzeja Michalczyka.

Wezmą udział Bernard Linek, spiritus movens projektu, oraz autorzy (ci, którzy dojadą).

Leksykon mitów i bohaterówCo opisuje „Leksykon”? Krótko mówiąc – Górny Śląsk wyobrażony. To pierwsza próba przedstawienia świata górnośląskiej pamięci ostatnich 200 lat. W leksykonie poczytacie o „ludziach i ich znakach”, „świętych i bohaterach”, „mitach i tradycjach”, „świętach i rytuałach”, „miejscach”.

Czyli o Ślonzokach, folksdojczach, magnatach, kresowianach, kocikach i lutrach, o godce, Spodku, Wieży Piastowskiej w Opolu, utopcach, św. Jadwidze, Antku i Francku, Redenie, Ziętku i Etzim, Hupce i Czaji, Riedlu, Eichendorffie, farorzach i Augustinie Weltzlu, „Katandze”, „Geweksach”, Bergfestach, świniobiciu, pakytach z Rajchu, Górze św. Anny, pomnikach i klubach sportowych. I o czym tylko jeszcze chcecie i nie chcecie. Bo na książkę składa się, jak piszą wydawcy „110 rozbudowanych haseł, podejmujących próbę przedstawienia dziejów Górnego Śląska ostatnich 200 lat z perspektywy różnorodnych kultur i pamięci, analizujących wybrane elementy świata wartości i emocji”. (więcej na stronie wydawcy PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu: http://www.instytutslaski.com).

Serdecznie zapraszamy do „Kawki”!

Bogusław Tracz

Sebastian Rosenbaum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *