Opatowice (powiat tarnogórski)


Share
Głosuj

Miejscowość na terenie dzisiejszego powiatu tarnogórskiego, której nazwę Heinrich Adamy wywodzi z hipotezy, jakoby miała to być wieś opata.

Również u J. G. Knie znajdujemy takie określenie. Pierwsza wzmianka ma pochodzić z 1532 r. jako Opatowitz. W połowie XIX w. wioska ta leżała w rejencji opolskiej, powiecie bytomskim, najbliższa poczta znajdowała się w Tarnowskich Górach. Właścicielem ziemskim był hrabia Henckel von Donnersmarck, do którego należało bytomskie Wolne Państwo Stanowe, na którego terenie leżały Opatowice. Siedziba sądu patrymonialnego znajdowała się w Starych Tarnowicach.

Była to wtedy niewielka wioska, licząca tylko 19 domów mieszkalnych, zabudowania folwarku z owczarnią, zamieszkała przez 206 osób, z tego 2 wyznania ewangelickiego. Wioska należała do parafii katolickiej w Tarnowskich Górach.

Do Opatowic należały jeszcze dwie części:

  • folwark Repetzky (Repecki) z młynem na północ od zabudowań;
  • karczma Stomionka (Strohkretscham) na północnym-wschodzie.

Pół wieku wcześniej, pod koniec osiemnastego stulecia Opatowice należały do pana von Koschützky.

Znajdowały się tam 2 folwarki, 6 gospodarstw kmiecych, 5 gospodarstw zagrodniczych oraz młyn. Liczba mieszkańców wynosiła zaledwie 66.

Na początku XX w. miejscowość dzieliła się na wieś i majątek ziemski (dobra rycerskie – Rittergut). Należała do parafii katolickiej w Starych Tarnowicach, ewangelickiej w Tarnowskich Górach, gdzie też były najbliższe: sąd, poczta i dworzec kolejowy. Zamieszkała była przez 741 katolików i 1 ewangelika.


 Bibliografia:

  1. Adamy H., Die schlesischen Ortsnamen, ihre Entstehung und Bedeutung, Breslau 1888, s. 82.
  2. Knie J.G., Alphabetisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und anderen Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien, Breslau 1845, s. 461.
  3. Zimmerman F.A., Beyträge zur Beschreibung von Schlesien. 2. Band, Brieg 1783, s. 236
  4. Schlesisches Ortschaftsverzeichnis, Breslau 1901, s. 196.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *