Miejscowość na terenie dzisiejszego powiatu tarnogórskiego, której nazwę Heinrich Adamy wywodzi z hipotezy, jakoby miała to być wieś opata.
Również u J. G. Knie znajdujemy takie określenie. Pierwsza wzmianka ma pochodzić z 1532 r. jako Opatowitz. W połowie XIX w. wioska ta leżała w rejencji opolskiej, powiecie bytomskim, najbliższa poczta znajdowała się w Tarnowskich Górach. Właścicielem ziemskim był hrabia Henckel von Donnersmarck, do którego należało bytomskie Wolne Państwo Stanowe, na którego terenie leżały Opatowice. Siedziba sądu patrymonialnego znajdowała się w Starych Tarnowicach.
Była to wtedy niewielka wioska, licząca tylko 19 domów mieszkalnych, zabudowania folwarku z owczarnią, zamieszkała przez 206 osób, z tego 2 wyznania ewangelickiego. Wioska należała do parafii katolickiej w Tarnowskich Górach.
Do Opatowic należały jeszcze dwie części:
- folwark Repetzky (Repecki) z młynem na północ od zabudowań;
- karczma Stomionka (Strohkretscham) na północnym-wschodzie.
Pół wieku wcześniej, pod koniec osiemnastego stulecia Opatowice należały do pana von Koschützky.
Znajdowały się tam 2 folwarki, 6 gospodarstw kmiecych, 5 gospodarstw zagrodniczych oraz młyn. Liczba mieszkańców wynosiła zaledwie 66.
Na początku XX w. miejscowość dzieliła się na wieś i majątek ziemski (dobra rycerskie – Rittergut). Należała do parafii katolickiej w Starych Tarnowicach, ewangelickiej w Tarnowskich Górach, gdzie też były najbliższe: sąd, poczta i dworzec kolejowy. Zamieszkała była przez 741 katolików i 1 ewangelika.
Bibliografia:
- Adamy H., Die schlesischen Ortsnamen, ihre Entstehung und Bedeutung, Breslau 1888, s. 82.
- Knie J.G., Alphabetisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und anderen Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien, Breslau 1845, s. 461.
- Zimmerman F.A., Beyträge zur Beschreibung von Schlesien. 2. Band, Brieg 1783, s. 236
- Schlesisches Ortschaftsverzeichnis, Breslau 1901, s. 196.