Kontakt


Share

O serwisie

Pierwowzorem serwisu “SILESIA. Górny Śląsk – historia i teraźniejszość” był utworzony w 2003 r. serwis “Monografie miejscowości górnośląskich”. Tematyka „Monografii…” koncentrowała się na terenach obecnego powiatu tarnogórskiego, charakteryzującego się od początków średniowiecza dużym przemieszaniem kulturowym, społecznym oraz wielokrotnymi zmianami politycznymi. Tutaj właśnie przebiegała granica z 1922 roku dzieląca Górny Śląsk na część polską i niemiecką.

Obecnie poza dziejami poszczególnych wiosek dawnej rejencji opolskiej, znajdziemy w nim porady o tym, gdzie szukać źródeł i jak pisać monografię miejscowości. Są też artykuły związane z tematyką górnośląską – teksty dotykające czasem spraw drażliwych, pomijanych. Ich celem nie jest podanie obowiązującej wykładni. Mają prowokować do zadawania kolejnych pytań, zmuszać do zastanowienia się nad Śląskiem, jego historią, a czasem samym sobą.

Autor

dr Henryk NiestrójHenryk Niestrój

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek uwagi do treści zamieszczonej w serwisie, propozycje jego rozwoju lub mielibyście Państwo artykuł do opublikowania, proszę o kontakt:

emailhenryk.niestroj@gmail.com

 Zapraszam też do przejrzenia mojej galerii zdjęć na shutterstock.

Wybór publikacji

Miedary. Monografia miejscowości - zdjęcie okładki Zbrosławice. Historia parafii - zdjęcie okładki
Miedary.

Monografia miejscowości do roku 1945,

Opole-Miedary 2000

Zbrosławice.

Dzieje parafii i sanktuarium,

Tarnowskie Góry 2005